Ozonowanie przestrzeni zagrożonych wirusami
Ozon w walce z koronawirusem
Ozonowanie, jako jedna z metod dezynfekcji, jest jednocześnie metodą mało inwazyjną, przyjazną pod kątem logistycznym, a przede wszystkim wysoce skuteczną. W obecnej sytuacji, gdy pandemia koronawirusa dosięga niemal wszystkich dziedzin życia mieszkańców wszystkich kontynentów (z wyjątkiem Antarktydy), warto przyjrzeć się możliwościom, jakie daje ozon w eliminowaniu zagrożenia koronawirusem.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Aktualnie nie ma szczepionki oraz leków przeciw koronawirusowi. Jednak tak jak większość wirusów nie jest on odporny na mycie rąk, substancje dezynfekujące - w tym ozon, który jest przyjazny środowisku.
Koronawirus dłużej przetrwa w wilgotnym środowisku. Może pozostać zakaźny od 2 godzin do 9 dni. W temperaturach około 4 st. C. niektóre rodzaje wirusów mogą pozostać aktywne nawet do 28 dni. Natomiast w temperaturze 30–40 st. C. mogą przetrwać krócej.
Rozprzestrzenianie się jest bardzo szybkie. Najbardziej zagrożone są miejsca publiczne, takie jak biura, szkoły, pojazdy komunikacji, hotele oraz restauracje. Wirusy, w tym koronawirus rozprzestrzeniają się następująco:
- drogą kropelkową (np. kichanie, kaszel),
- poprzez bezpośredni kontakt fizyczny,
- poprzez pośredni kontakt poprzez dotknięcie zanieczyszczonych powierzchni.
Podstawowe zalecenia higieny:
- częste mycie rąk mydłem lub płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%),
- odpowiednie zasady podczas kaszlu i kichania - zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką,
- zachowywanie bezpiecznej odległości pomiędzy sobą, a innymi ludźmi (co najmniej 1 metr),
- unikanie dotykania oczu, ust oraz nosa,
- dokłądnie gotuj mięso i jaja przed spożyciem,
- unikaj niezabezpieczonego kontaktu z żywymi dzikimi zwięrzętami lub zwierzętami z fermy hodowlanej,
- w przypadku gorączki, kaszlu, trudności w oddychaniu zasięgnięcie pomocy medycznej.
Ozon jest jedynym z najsilniejszych środków dezynfekujących coraz częściej stosowanym w różnych gałęziach przemysłu, np. medycynie, walce z wirusami. Jest on bowiem 50 razy skuteczniejszy od preparatów na bazie chloru.
Kiedy należy przeprowadzić dezynfekcję ozonowaniem?
Praktycznie w każdej sytuacji, gdy występuje zagrożenie występowania wirusa (w tym wirusem grypy). Zarówno profilaktycznie, jak też w sytuacji, gdy koronawirus został potwierdzony. W jednym, jak i drugim przypadku ma to znaczenie dwojakie:
- chroni realnie osoby przebywające w pomieszczeniach;
- chroni prawnie administratorów budynków przed konsekwencją zaniedbania środków ostrożności i zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji.
Są to z pewnością wystarczające argumenty, przemawiające za tym, by wykorzystać ozonowanie, jako skuteczną metodę, wspomagającą opanowanie pandemii koronawirusa. Zalecany zabieg należy wykonywać cyklicznie, co 2 tygodnie lub raz w miesiącu.